Opony całoroczne dla SUVów? ADAC ostrzega!

Opony całoroczne dla SUVów? ADAC ostrzega!

Opony całoroczne dla SUVów

Opony całoroczne mają wiele zalet, a najnowsze konstrukcje zapewniają bezpieczną jazdę. Nie można jednak nigdy zapominać, że w skrajnych warunkach opony sezonowe sprawdzą się znacznie lepiej.

W naszej części Europy dawno nie mieliśmy naprawdę ostrej zimy. Stąd rosnąca popularność tzw. opon całorocznych - to uniwersalne opony, które radzą sobie w każdych warunkach. Dla kierowcy takie ogumienie to poważne oszczędności, ponieważ nie trzeba ich zmieniać przez cały rok.

W Niemczech ponad 20 proc. kierowców decyduje się na opony wielosezonowe. W Polsce jest to niespełna 14 proc. Opony całoroczne mają wiele zalet, ale nie jest to zawsze "złoty środek". Najlepiej sprawdzają się w autach miejskich i kompaktowych, jeżdżących głównie po mieście, czasem w trasę. Nie jest to wybór dla osób, które samochodu używają w skrajnych warunkach. Przykładowo w górach, gdzie często pada śnieg i jest mróz albo w upałach.

Najnowszy test ADAC pokazuje także, że opony sezonowe nie są idealnym rozwiązaniem w, cięższych od swoich klasycznych odpowiedników, SUV-ach. Autem testowym był Ford Kuga i opony w rozmiarze 235/55 R17. Wyniki opon całorocznych porównano z oponą sezonową.

Widzimy, że opony całoroczne w większości przypadków wypadły gorzej od testowanej opony sezonowej. Zwłaszcza w skrajnych warunkach różnica jest wyraźna. Czy to oznacza, że powinniśmy się ich wystrzegać? Zdecydowanie nie. Trzeba tylko pamiętać, że nie jest to rozwiązanie idealne i zawsze z tyłu głowy mieć, że w trudnych warunkach nie są tak skuteczna jak sezonowe odpowiedniki.